baner faq

Pytania

Faq baner

Pytania

Pytania

Na jak długo można założyć port?

Port jest urządzeniem trwałym, producenci gwarantują, że membrana wytrzyma ponad 2000 nakłuć. Z reguły czas stosowania portu to 2-3 lata, ale jeżeli nie wystąpią żadne powikłania, a obecność cewnika w naczyniu jest dobrze tolerowana, to może być to dłuższy okres. Znane są przypadku korzystania z jednego implantu przez ponad 18 lat.

Czy posiadanie portu wiąże się z jakimś ograniczeniem w codziennej aktywności?

Nie. Należy jednak uważać na niebezpieczeństwo przerwania cewnika w miejscu jego skrzyżowania się z obojczykiem – uderzenie piłką, ucisk paskiem od plecaka lub pasami bezpieczeństwa w samochodzie, etc.

Czy posiadając port można się opalać?

Nie należy opalać skóry nad komorą portu, z powodu wysuszenia i uszkodzenia skóry; ponadto metalowa obudowa portu kumuluje energię cieplną, a później oddając ją sprawia, że skóra nad komorą otrzymuje wyższą dawkę energii, co zwiększa ryzyko oparzenia. Wychodząc na słońce należy zabezpieczyć skórę nad komorą portu kremem z wysokim filtrem UV.

Czy wszczepienie portu jest bolesne?

Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym (u osób dorosłych) i nie jest bolesny, ale ponieważ zachowane może być czucie dotyku, pacjent może odczuwać podczas zabiegu ucisk, popychanie, rozpieranie itp.

Czy porty służą tylko do chemioterapii?

Port może być używany do każdego rodzaju terapii dożylnej, szczególnie do leczenia przewlekłego. Terapia prowadzona drogą dożylną trwająca dłużej niż dwa tygodnie jest to wskazaniem do wytworzenia u pacjenta długoterminowego dostępu dożylnego. W przypadku przerywanej terapii (nie trwającej ciągle przez 24 godziny każdego dnia) optymalnym wyborem jest port dożylny.